деревяні сходи своїми руками
Від 0

Як зробити дерев’яні сходи в будинку своїми руками

Часто власники заміської нерухомості запитують себе: Коли варто задуматися про виготовлення сходів?
Замислитись, безсумнівно, треба на самому початку – на етапі проектування будівлі. Адже сходи – це насамперед довговічна споруда, заміна якої складна та вкрай незручна для всіх членів сім’ї захід.

Сходи повинні бути:

 • зручними у використанні – однаково комфортною для спуску та підйому,
  безпечними (особливо якщо у будинку будуть діти)
  правильно вписуватись у проріз міжповерхового перекриття.

Не варто прагнути до надмірної компактності – подумайте відразу про те, наприклад, як Ви заноситимете меблі.
Крім свого важливого функціонального навантаження, сходи виконують декоративну функцію – вони в першу чергу привертають увагу гостей, є основою інтер’єру та гордістю господарів. Конструкція має вписатися у приміщення, його дизайн, а в деяких випадках стати переходом між стилями двох поверхів.

Зверніть увагу перш за все на місце встановлення:

 • для одномаршевих сходів достатньо буде отвору розміром 1000х2500 мм
 • для гвинтової конструкції з центральною стійкою знадобиться проріз як мінімум 1700 мм у діаметрі
 • для П-подібної 2100х2500 мм. (П-подібні сходи ще називають напівоборотними (кут обороту 180), відповідно чвертьоборотні сходи будуть мати кут 90)

Рекомендована мінімальна ширина маршу 800мм. (У середньому до 1200 мм).Оптимальний кут підйому 35-40 градусів (але не більше 45).

Елементи конструкції

Зверніть особливу увагу на фіксування сходів. Якщо сходи далеко від стіни – необхідно закріпити її зверху та знизу, а також оснастити огорожами.

Балясини

Огородження складаються з балясини – точених стовпчиків, які встановлюються під сходові поручні, перила, обноси та огорожі різного виду. Часто балясини на верхньому поверсі утворюють балюстраду – декоративний елемент у вигляді балкона або обгородженого сходового майданчика. Дерев’яні балясини можуть прикрасити навіть найскромніші сходи. Саме вони виділяються з інших елементів різноманіттям своїх форм та візерунків, виконуються з будь-якої породи деревини, оскільки несуть передусім декоративну функцію. Відстань між балясини рекомендуємо робити не більше 150 мм.

Поручні

По всій довжині сходів до балясини кріпляться поручні або перила, які на відміну від балясини є, перш за все, незамінними помічниками. Тому поручні:

 • повинні бути гладкими
 • ідеально зістикованими
 • не мати гострих кутів і вм’ятин
 • ширина поручня не повинна перевищувати обхвату руки
 • висота огорожі повинна бути не нижче 850 мм

Останнім часом деякі виробники використовують пластик, полівінілхлорид, скло, каучук для виготовлення поручнів. Ми ж рекомендуємо дерев’яні як найбільш практичні.

Щаблі

Мабуть найважливішою частиною сходів є щаблі, адже саме на них падає основне навантаження.

Щаблі представлені двома елементами:

Горизонтальна поверхня представлена ​​проступом. Вона у конструкції сходів є основною деталлю.Форма буває прямокутна при маршевому типі та трикутна при гвинтовому варіанті.

Вертикальні елементи представлені комірками. Вони використовуються як додаткові опори. Деякі конструкції цей елемент не містять, внаслідок чого сходи набувають певної легкості та легкості. У подібних випадках говорять про те, що сходи відкриті.
Також конструкція може бути представлена ​​забіжними ступенями. Такі елементи мають геометричну фігуру трапеції. У різних місцях нога спиратиметься на різну площу.